Zimowe kwiaty

Poszłam dziś na działkę (ach te ptaki), żeby poszukać jakiejś inspiracji do nowego wpisu, przeszłam całą wszerz w wzdłuż i oprócz zjedzonego knedla i ziarna w karmniku, nie dostrzegłam żadnych zmian. Przyjrzałam się sadzonkom krzewów z tamtego roku (żeniszek i krzewuszka) oraz sadzonce wiciokrzewu i widzę, że żyją (też mają malutkie pączki). I sobie wracam z działki z wszedobylską psicą i sobie myślę, o czym tu dziś napisać. No i zobaczyłam u kogoś za płotem fajną roślinkę, którą w stylu impresjonistycznym przedstawiam powyżej. Wybrałam taki przekaz artystyczny, gdyż moja komóra nie dała rady zzumować kwiatuszków, więc trochę jej pomogłam narzędziami fotoszopa. Może trochę nie widać, ale toż to ciemiernik. Już jakiś czas mi chodzi po głowie ta roślina, bo widziałam ją w kwiaciarni na dole w doniczce i bardzo mi się spodobała.

A tu jeszcze jedna impresja na temat liści (tym razem bez fotoszopa) – są 7-9 dzielne, niektóre gatunki mają brzegi piłkowane:

Ciemiernik to roślina pochodzaca z wyższych pięter górskich, sadzona chętnie np. w skalniakach. To zimozielone stworzenie podczas łagodnych zim potrafi zakwitnąć już w grudniu, dlatego w krajach z łagodnym klimatem (wkrótce i u nas) jest nazywana „różą Bożego Narodzenia”. W Polsce, zależnie od warunków zakwita od stycznia do kwietnia (dotyczy ciemiernika białego – Helleborus nigra). Ciemierniki można uprawiać zarówno w ogrodach (sa odporne na niskie temperatury) jak i w doniczkach. Lubi miejsca raczej cieniste, z przepuszczalną glebą o odczynie od obojętnego do zasadowego. Kwiaty o zróżnicowanej kolorystyce, w zależności od gatunku mogą być białe, różowe, purpurowe, zielonkawe. U ciemiernika białego kwiaty początkowo sa białe, potem różowe, a potem stają się zielonkawe. Ciemierniki rosną powoli, nie lubią przesadzania. Są to rośliny trujące (!), ich sok może powodować podrażnienia skóry.

Źródła:
wymarzonyogrod.pl
rosliny.urzadzamy.pl

ps. no to zrobiłam w końcu lepsze zdjęcie…