Perukowiec podolski

W lipcu na działeczce posadziłam perukowca podolskiego (Cotinus coggygria) odmiany ‚Royal Purple’. Odmiana ta charakteryzuje się liśćmi o czerwonym odcieniu (przez cały rok). Pan perukowiec przyjechał w paczce pocztowej w maleńkiej doniczce, sam niewiele większy od tej doniczki. Roślina ta zaciekawiła mnie swoim pokrojem, ślicznymi okrągłymi listkami i delikatnymi, ażurowymi kwiatostanami przypominającymi peruki (oczywiście to dopiero przede mną). Ale przede wszystkim przemówił do mnie fakt, że jest to roślina dla niecierpliwych (hmm, kto – ja?), a więc szybko rośnie. Potwierdzam!!! Mój 15 cm perukowiec w ciągu 3 miesięcy wyrósł na 50 cm krzaczek!

Charakterystyczne dla tego gatunku peruki to owocostany zawierające wydłużające się po przekwitnięciu szypułki kwiatów pokryte długimi włoskami zawierającymi nasiona. W naturze włosy te odrywają się od rośliny i w ten sposób roślina rozsiewa się. Perukowiec pochodzi z Azji. W naszych warunkach czuje się dość dobrze, może być sadzony również w zimniejszych rejonach kraju. Młode gałązki mogą przemarzać zimą, wystarczy je potem wiosną przyciąć. Nie jest zbyt wymagający, może rosnąć właściwie na każdej glebie, choć preferuje gleby wapniowe. Jest odporny na suszę, dzięki głęboko sięgającemu systemowi korzeniowemu, w związku z czym wybierając stanowisko dla perukowca należy mieć na uwadze to, że późniejsze przesadzenie dobrze ukorzenionej rośliny jest raczej niemożliwe.

Początek września, krzaczek urósł o jakieś 500%!

Perukowiec lubi stanowiska słoneczne, zaciszne i ciepłe, wtedy liście przebarwiają się najpiękniej i roślina obficie kwitnie. Perukowiec nie wymaga również cięcia, roślina sama formuje się w piękny krzew. Można go również uformować w drzewko. Po 10 latach krzew może osiągnąć 3-4 m wysokości. Jeśli konieczne jest cięcie formujące to przeprowadza się je najpóźniej w kwietniu, aby roślina zdążyła jeszcze zawiązać kwiatostany, inaczej nie zakwitnie. Liście pojawiają się dość późno, dopiero w maju, a niedługo po wypuszczeniu liści roślina zaczyna kwitnąć i kwitnie do lipca a potem tworzą się peruki.

Ciekawostka: po angielsku perukowiec jest nazywany potocznie ‚smokey tree’, czyli drzewo dymne, u nas kwiatostany skojarzyły się komuś z perukami. Przycięcie krzewu po kwitnieniu wzmacnia roślinę, jednak wtedy pozbywamy się pięknych owocostanów, gałęzie mogą też nadmiernie rozrastać się w pionie.

I jeszcze:

Perukowiec ma piękne okrągłe liście rosnące wokół gałązki.

Źródła:
poradyogrodnicze.pl
ladnydom.pl
wymarzonyogrod.pl
ogrodeus.pl