Pani hortensja bukietowa

Hydrangea paniculata – hortensja bukietowa. Takie panie u mnie goszczą dwie.

Poniżej trochę się powymądrzam z tego co wyczytałam w necie. Doświadczenie mam na razie żadne, ale będę obserwować jak sprawdzą się poniższe informacje i będę relacjonować na bieżąco. Nie będę się rozpisywać, przytaczam tylko najważniejsze dla mnie fakty. W razie gdybym coś pomieszała proszę o korektę w komentarzach:) Chętnie dowiem się czegoś nowego.

Hortensja bukietowa to wdzięczny krzew, w naszych warunkach może dorastać do ok. 2 metrów, zależy od odmiany, których pełno. Pochodzi z Azji. Jej zaletą jest to, że kwiatostany tworzą się na tegorocznych pędach, w związku z czym nie ma zagrożenia przemarznięciem podczas zimy. Na zimę hortensji bukietowej nie trzeba osłaniać, chyba że zima mroźna to wtedy można usypać kopczyk z kory, chroniąc w ten sposób podstawę rośliny. Uschnięte kwiatostany pozostawiamy na zimę, gdyż stanowią piękną ozdobę ogrodu szczególnie pokryte czapą śniegu. Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia hortensję przycina się – wycinamy zmarznięte pędy, obcinamy zeszłoroczne kwiatostany. Warto wiedzieć, że silniejsze przycięcie krzewu owocuje większymi kwiatostanami. Młode krzewy (mój przypadek) przycina się nad 4 lub 5 pąkiem. Starszym krzewom (drugi przypadek) wycina się cieńsze gałązki, zostawia te grubsze.

Hortensje lubią podłoże żyzne, lekko kwaśne, stale lekko wilgotne, dlatego warto je ściółkować – lubią być podsypane korą (która też nieco zakwasza glebę). Stanowisko jasne, słoneczne. U wielu odmian z czasem zmienia się kolor kwiatów – często białe kwiatostany podczas przekwitania ciemnieją i zmieniają barwę np. na różową tak jak moja Hortensja odmiany 'Pink Diamond', posadzona w lipcu tego roku:

Hortensja bukietowa 'Red Diamond'
Hortensja bukietowa 'Pink Diamond'. W tle zielsko sąsiada, bo hortensję posadziłam tuż przy płocie. No i mi to zielsko przełazi.

Kolor kwiatów może również zależeć od pH gleby. Jesienią warto wzbogacić glebę rozłożonym lub granulowanym obornikiem lub kompostem. Wiosną i tuż przed kwitnieniem warto zasilać rośliny nawozami mineralnymi do hortensji. Jest jesień prawie, a ponieważ nie zrobiłam tego wcześniej, dziś właśnie podsypałam moje hortensje kwaśnym podłożem. Mam nadzieję, że wiosną będzie im się lepiej rosło:)

Moja druga hortensja bukietowa została opisana i jej wątek prowadzę tutaj.

Obok hortensji bukietowej częstym mieszkańcem ogrodów jest hortensja ogrodowa właśnie, o nieco innych wymaganiach i zwyczajach.

Źródła:
dammera.pl
mojpieknyogrod.pl
ladnydom.pl