Czosnek ozdobny

Posadziłam dziś cebulki czosnku. Tak sobie wyobrażam (powyżej) moją rabatę już za 3 jesienne, 3 wstrętnie zimowe i 2 cudownie wiosenne miesiące. To aż 8 miesięcy czekania na efekty, ale mam nadzieję, że będą piorunujące. Na pewno wrzucę zdjęcia i będę się chichrać przy porównaniu z moimi wyobrażeniami. W rzeczywistości na razie jest tak:

Czosnki ozdobne charakteryzują piękne fioletowe kule kwiatowe (złożone z wielu drobnych i delikatnych kwiatuszków) różnej wielkości, będące największą dekoracją tej rośliny. Kwitną od końca maja nawet do końca sierpnia, w zależności od gatunku. Mogą osiągać też różną wysokość (od ok. 50–150 cm) i średnicę kwiatostanów. Podczas kwitnienia ich liście zaczynają zasychać, dlatego warto je posadzić z innymi roślinami, rozwijającymi liście w tym samym czasie, które przysłonią wysychające liście czosnku. U mnie trochę z braku doświadczenia a trochę z braku miejsca posadzone z piwoniami. Pewnie będą kwitły w tym samym czasie lub krótko po, więc jest szansa ze liście piwonii spełnią rolę maskującą. No ale jak to u początkującego ogrodnika – czysta teoria.

Czosnki nie są zbyt wymagające, ale lubią i lepiej kwitną na stanowiskach słonecznych i raczej wilgotnych. Aby wzmocnić cebulę przekwitłe kwiatostany usuwa się. Cebule sadzi się we wrześniu, zimują bez problemu w gruncie. Głębokość sadzenia cebul to ich trzykrotna wysokość.  Po 2-3 sezonach od cebulek można oddzielić cebulki przybyszowe i wysadzić je do gruntu. Kwiaty czosnku można suszyć. Czosnek w ogrodzie odstrasza gryzonie.

W tym roku kupiłam kilka cebulek czosnku ozdobnego Gladiator (Allium Gladiator) oraz w jednym z supermarketów kupiłam cebulki czosnku okazałego (Allium aflatunense) odmiany 'Purple Sensation' oraz tzw. Allium mix. Hmm, co do tych marketowych mam pewne wątpliwości, ale zobaczymy co to z tego wyrośnie.

Czosnek Gladiator osiąga wysokość do ok 1 m, kwiaty mają 15-20 cm średnicy, kwitnie od maja do lipca. Uwielbiany przez pożytecznych zapylaczy: pszczoły i motyle.

Czosnek okazały (Allium aflatunense) odmiana ’Purple Sensation' – wielkość kwiatostanów ok 15 cm, wysokość ok 90 cm. Kwitnie od maja do czerwca. Hi hi, sama jestem ciekawa czy te informacje się sprawdzą:)

Źródła:
https://www.johnscheepers.com
https://www.johnscheepers.com
https://www.sadowniczy.pl
https://www.wymarzonyogrod.pl
http://www.zielonyogrodek.pl